Popis funkcie a technického riešenia:
Technológia čistenia odpadových vôd ČOV PURECO vychádza z celosvetovo osvedčeného systému známeho okrem iného aj pod názvom "Sequencing batch reactor (SBR)". Čistiaci proces založený na dlhodobej aktivácii s úplnou stabilizáciou kalu prebieha v jednej alebo viacerých nádržiach. Nádrž ČOV sa postupne plní počas dňa, pričom odpadová voda z nádrže neodteká. Biologický proces čistenia odpadovej vody - aktivácia prebieha činnosťou mikroorganizmov prítomných v odpadovej vode. Kyslík potrebný pre život mikroorganizmov je zabezpečovaný vháňaním vzduchu do odpadovej vody cez jemnobublinové aeračné elementy osadené na dne nádrže. Stlačený vzduch pre aeračné elementy dodáva dúchadlo.
Po ukončení biologického procesu čistenia odpadovej vody - aktivácie sa vypína prevzdušňovanie a v nádrži ČOV prebehne proces sedimentácie kalu - dosadzovanie. Po ukončení dosadzovania je čerpadlom odčerpávaná vyčistená voda z nádrže. Po odčerpaní vyčistenej vody je ČOV pripravená na prijatie ďalšej dávky odpadovej vody.
Chod ČOV riadi a sleduje automaticky elektronická ovládacia jednotka, v ktorej je naprogramovaný časový režim čistiarenského procesu, ktorý je meniteľný podľa potreby.
ČOV pozostáva z jednej alebo viacerých nádrží pracujúcich s jedným alebo viacerými čistiacimi cyklami denne.
Okrem časového programu je ČOV riadená aj plnením nádrže, čiže množstvom pritekajúcej odpadovej vody. Plavákovými spínačmi osadenými v nádrži sa sleduje plnenie a v prípade, že z dôvodu malého nátoku sa nedosiahne v stanovenom čase naplnenie nádrže po nastavenú hladinu, riadiaca elektronická jednotka prepne ČOV automaticky do tzv. úsporného režimu, ktorý pozostáva z občasného prevzdušňovania. Občasné prevzdušňovanie prebieha za účelom udržať obsah ČOV v aeróbnom stave, čím sa vylučuje zahnívanie vody a vznik zápachu. Po dosiahnutí stanovenej hladiny riadiaca jednotka automaticky spustí kompletný cyklus čistiarenského procesu. Týmto spôsobom je zabezpečený správny chod ČOV v čase, keď nátok dlhšiu dobu nedosahuje priemernú kapacitu ČOV, resp. keď nátok úplne vypadne.
Hore popísaný proces sa v nádrži čistiarenskej jednotky PURECO cyklicky opakuje.
Súhrn kompletného čistiaceho procesu : - plnenie
- aktivácia (prevzdušňovanie)
- nitrifikácia a denitrifikácia
- dosadzovanie
- vypúšťanie vyčistenej vody
* mimoriadna kapacitná flexibilita - možnosť prevádzky pri dodržaní predpísaného
čistiaceho efektu v celom rozsahu kapacity. Vylúčenie negatívneho vplyvu nedostatočných alebo prerušovaných nátokov ( napr. nepravidelný prítok v rekreačných oblastiach)
* odolnosť voči kolísaniu množstva a zloženia odpadových vôd počas dňa - čistiareň akumuluje odpadovú vodu z dlhšieho časového úseku
* garancia výstupných parametrov aj pri nízkom nátoku - voda sa akumuluje v nádržiach a v prípade nedostatočného nátoku prebieha prevzdušňovanie a voda sa neodčerpáva
* možnosť navážania odpadových vôd fekálnymi vozidlami - dĺžka trvania čistiarenského procesu sa zmenou časového programu v riadiacom mikropočítači upravuje podľa konkrétnych podmienok zaťaženia odpadovou vodou
* spotreba elektrickej energie sa automaticky prispôsobuje zaťaženiu ČOV - riadiaci počítač upravuje chod zariadení podľa množstva prítoku a zloženia
* bez obslužná prevádzka - vyžaduje sa len kontrolná činnosť.
Čistiarenské jednotky PURECO sa dodávajú v železobetónových nádržiach vyrobených z betónových zmesí odolných voči sulfátom. Technológiu je možné montovať do každej existujúcej nádrže vhodných rozmerov, napr. do žúmp a septikov.
Osadenie nádrží je ľubovoľné: pod úrovňou terénu, čiastočne alebo úplne zapustené, pod spevnenými plochami napr. parkoviská alebo otvorené bez prekrytia.
Na ČOV sa môžu privádzať len splaškové beztukové vody zo sociálnych zariadení ako WC, sprchy a podobne.
Maximálne vstupné zaťaženie pred ČOV je stanovené:
Neprekročenie daných limitov pre znečistenie surovej odpadovej vody je potrebné počas prevádzky preukazovať laboratórnymi rozbormi.
Čistiarenské jednotky typu PURECO dosahujú štandardne vysoký efekt čistenia. Garantovaná kvalita vody na výstupe pri základnom vyhotovení je nasledovná:
Uvedené hodnoty sa dosahujú bez použitia chemikálií. V prípade potreby, napríklad nedostatočný recipient, je možné dosahovať nižšie hodnoty biofiltrami, respektíve terciálnym dočistením.
Pri použití biofiltrov je možné dosiahnuť nasledujúce výstupné parametre :
Pri zaradení terciálneho stupňa napríklad piesková filtrácia prípadne mikrositový bubnový filter je možné dosiahnuť nasledujúce výstupné parametre :
Na ČOV vznika pri čistiarenskom procese kal, ktorý sa pravidelne odčerpáva fekálnym vozidlom prípadne do kalojemu. V prípade požiadavky a ekonomicky výhodnejšej varianty je na ČOV inštalovaný kalolis.
Okrem kalu vzniká na ČOV zmesový komunálny odpad, ktorý sa likviduje na najbližšej skládke TKO.